Strach jest jedną z najpotężniejszych emocji. Ma bardzo silny wpływ na umysł i ciało. Może pojawiać się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, ale także w obliczu wydarzeń, które nie są niebezpieczne, takich jak egzaminy, wystąpienia publiczne, nowa praca, randka, a nawet impreza. Jest to naturalna reakcja na zagrożenie, które może być rzeczywiste lub postrzegane jako rzeczywiste.
Dwa dni temu obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Putin zaatakował Ukrainę, zarządzając inwazję na pełną skalę. Dla tych z nas, którzy obserwują sytuację z daleka – uczucie bezradności i smutku może być przytłaczające. Jeśli odczuwasz niepokój i strach w związku z obecną sytuacją na świecie, nie jesteś sam.
Sandra de Monte, założycielka MindBerry Group, absolwentka Harvardu i Regents University w Londynie w zakresie zdrowia globalnego, psychoterapii i doradztwa, twierdzi, że stres i niepokój, które możemy teraz odczuwać, są bezpośrednio związane z dotkliwym poczuciem bezradności:
“Niepokojące wydarzenia na Ukrainie, co zrozumiałe, wywołują niepokój u ludzi na całym świecie. Takie niepokojące wiadomości mogą w subtelny i dramatyczny sposób wpływać na nasze myśli i zachowania. Niestety, tego typu wydarzenia często przypominają nam o tym, jak wiele okoliczności i sytuacji wpływających na społeczeństwo jest poza naszą kontrolą.
Mimo, że nie znajdujemy się na pierwszej linii frontu i wciąż nie wiadomo, w jaki sposób te globalne wydarzenia mogą bezpośrednio wpłynąć na nasze życie, stres związany ze słuchaniem o rozwijającym się kryzysie może przejawiać się w naszych codziennych rutynowych czynnościach, myślach i zachowaniach.
Niepokojące wydarzenia wywołują szeroki zakres uczuć, takich jak niepokój, strach, frustracja, a nawet poczucie odrętwienia, które mogą wpływać na relacje z osobami z otoczenia
Można również zauważyć wzrost poziomu stresu, co powoduje uczucie wyczerpania lub trudności z zasypianiem. Jest to reakcja organizmu na zmiany”.
Co zrobić, jeśli wojna na Ukrainie budzi obawy i lęki?
- Zaakceptuj myśli i uczucia, które się pojawiają. Negatywne uczucia, takie jak złość, obrzydzenie, strach i ból, są często trudne do zaakceptowania. Jednak trudne uczucia są tak samo ważne jak uczucia pozytywne. Akceptacja jest sposobem radzenia sobie z trudnymi sprawami. Akceptacja to nie poddawanie się lękowi. Uczucia przychodzą i odchodzą, możemy jedynie wpływać na ich intensywność.
- Porozmawiaj z kimś o swoich myślach i uczuciach. Rozmowa pomaga wyjaśnić i zrozumieć własne myśli i uczucia, co pozwala lepiej funkcjonować w życiu codziennym.
- Możesz radzić sobie z emocjami, spisując swoje zmartwienia, obawy i uczucia.
- Staraj się nie zawieszać się w swoich myślach. Dbaj o siebie i mimo obaw staraj się być dobrym dla siebie i pozwolić sobie na rzeczy, które przynoszą radość.
- Nie zamartwiaj się rzeczami, na które nie masz się wpływu. Zostaw zmartwienia za sobą i skup się na normalnym, codziennym życiu. Dbanie o siebie i utrzymywanie normalnego, codziennego trybu życia z posiłkami i zajęciami na świeżym powietrzu jest ważne szczególnie wtedy, gdy przygniatają Cię troski świata.
- Ogranicz korzystanie z mediów, jeśli wiadomości wywołują u Ciebie niepokój. Umów się z samym sobą, że np. będziesz śledził wiadomości tylko dwa razy dziennie.
- Jeśli masz dzieci, zaakceptuj uczucia i doświadczenia dziecka. Dać dziecku czas na podzielenie się swoimi przemyśleniami. Daj dziecku do zrozumienia, że jesteśmy bezpieczni i prowadzimy własne życie, a dorośli pracują nad tym, by nic złego się nie wydarzyło, a jeśli już się wydarzy, by udało się z tym uporać.