Kiedy przed podjęciem ważnej decyzji postanawiasz się z nią przespać, postępujesz słusznie. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Twojego mózgu. Zła higiena snu może mieć wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Niestety dobrej jakości sen w dzisiejszych czasach to luksus. Pomyślmy o naszej codziennej rutynie: otaczamy się ekranami, pijemy dużo mocnej kawy (także popołudniami), spędzamy wieczory poza domem.
Pozwoliłem sobie zebrać rady psycholożki zdrowia i trenerki snu, dr Julii Kogan. Chciałem podzielić się odpowiedziami na pytania: dlaczego sen jest tak ważny dla stanu zdrowia, jakie są cztery etapy snu (i dlaczego trzeba dbać o wszystkie z nich), i co trzeba zrobić, aby faktycznie czuć się wyspanym.
Czy sen jest naprawdę taki ważny?
Depresja i problemy ze snem często idą ze sobą w parze – depresja utrudnia sen, a brak snu pogarsza depresję. Właśnie z depresji wyrasta wiele problemów ze snem, takich jak bezsenność i obturacyjny bezdech senny (gdy masz problemy z oddychaniem podczas snu). Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, nieodpowiednia ilość snu może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy. Może także wpływać na produkcję hormonów, regulujących na takie procesy jak płodność i zachcianki żywieniowe. Sen wpływa też na hormon stymulujący pęcherzyki jajnikowe, który reguluje miesiączkę i pomaga zajść w ciążę, na grelinę i leptynę, które regulują apetyt i informują organizm, czy czuje się głodny, czy syty.
Jakie są etapy snu?
Prawdopodobnie słyszeliście o fazie REM (rapid eye movement). Istnieją też stadia snu nie-REM: N1, N2 i N3. Każdy z nich pełni unikalną funkcję dla ciała i mózgu. Jeśli śpimy zalecane siedem do dziewięciu godzin, powinniśmy być w stanie osiągnąć wszystkie etapy kilka razy w ciągu nocy. Jeśli nie uda się dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości wysokiej jakości odpoczynku, możemy wyrządzić sobie poważne szkody.
Faza N1 jest potrzebna, aby w ogóle zasnąć. Podczas niej rozpoczyna się proces spowolnienia oddechu i rozluźniania mięśni. Zaczynamy zasypiać i pojawiają się drgania (tzw. szarpnięcia hipnotyczne).
N2 to faza, podczas której aby obniża się temperatura ciała i tętno, co przygotowuje nas do głębokiego snu. W tej fazie spędzamy najwięcej czasu. W jej trakcie mają miejsce krótkie wybuchy aktywności neuronalnej, które prawdopodobnie pomagają w konsolidacji wspomnień.
N3 to faza, podczas której nasze ciało się regeneruje. Następuje naprawa tkanek, odnowa komórek i walka z chorobami. To etap, kiedy śpimy najglłębiej. Najgłębszy sen jest niezbędny, aby mieć energię następnego dnia.
REM to faza podczas której prawdopodobnie przetwarzane są emocje i przechowujemy wspomnienia. Innymi słowy, jest to moment, o którym myślimy, kiedy mówimy, że musimy “przespać się z czymś” w celu rozwiązania problemu. To właśnie wtedy nasz mózg jest najbardziej aktywny i śnimy większość snów.
Jak mogę zapewnić sobie dużo “głębokiego snu”?
Kluczem do tego jest odpowiednia higiena snu, dzięki której jesteśmy w stanie uzyskać sen wysokiej jakości. Jak sobie pomóc w wypracowaniu takiej higieny?
- Upewnij się, że łóżko służy wyłącznie do spania (lub aktywności seksualnej). Praca, oglądanie telewizji, jedzenie, przeglądanie telefonu – to wszystko rzeczy, których nie powinniśmy tam robić. Wszystko, co robimy w łóżku poza spaniem, uczy nasz mózg, że łóżko jest miejscem aktywności. To z kolei prowadzi do “warunkowej bezsenności”, podczas której wejście do łóżka sprawia, że czujemy się bardziej pobudzeni niż zmęczeni.
- Nie kładź się do łóżka, dopóki nie będziesz naprawdę śpiący. Świetnie jest położyć się do łóżka o 22:00, ale jeśli do tego czasu nie będziemy senni, nie zaśniemy.
- Przygotuj swoje ciało do snu. Aby wejść w pożądany stan zmęczenia, musimy dać sobie co najmniej 15-30 minut na wyciszenie się. W idealnym świecie oznacza to wyłączenie urządzeń elektronicznych, ćwiczenie głębokiego oddychania albo próbę tak zwanego stopniowego rozluźniania mięśni (polega ona na wytworzeniu napięcia w niektórych częściach ciała, a następnie uwolnieniu go, na przykład wzruszeniu ramionami i ściśnięciu ich do tyłu, a następnie delikatnym ich opuszczeniu). Dr Kogan mówi, że proces ten jest skuteczny w walce ze stresem, ponieważ uczy ciało odczuwania różnicy między napięciem a rozluźnieniem. Aplikacje do medytacji i mindfulness również mogą pomóc.
Co może stanąć na drodze dobrego snu?
Niestety bardzo dużo. Badania pokazują, że mniej więcej jedna trzecia dorosłych cierpi na przewlekłą bezsenność. Kobiety mają z reguły większe problemy ze snem niż mężczyźni. Często żałują sobie snu na sen, ponieważ są przekonane, że poświęcenie snu pomoże w byciu bardziej produktywną. Inne czynniki przyczyniające się do złej higieny snu to:
- Kofeina. Badania pokazują, że picie kawy od cztery do sześciu godzin przed snem może ograniczyć czas spędzony w fazie snu z falami delta. Kofeina metabolizuje się i blokuje receptory w mózgu, odpowiedzialne za odbiór adenozyny – związku promującego sen. Uwaga: wiele herbat i czekolady również zawiera kofeinę.
- Alkohol może tłumić szybki ruch gałek ocznych i utrudnić Ci wejście w głęboki sen. A później możesz budzić się wielokrotnie w środku nocy (alkohol jest moczopędny). Odczekaj dwie do trzech godzin po wypiciu alkoholu, zanim pójdziesz do łóżka.
- Leki. Zarówno te na receptę i jak i bez, mogą zakłócać sen. Substancje chemiczne wpływają na każdego w inny sposób, ale wszystkie, od antydepresantów po leki na astmę i serce, mogą zakłócać jakość snu. Dr Kogan rzadko zaleca przyjmowanie środków wspomagających zasypianie, takich jak melatonina. Mówi, że mogą one prowadzić do uzależnienia. Przyczyna bezsenności zazwyczaj wiąże się z podstawowymi problemami, takimi jak stres, które powinny być rozwiązywane w pierwszej kolejności.
Powiedzenie “wyśpię się po śmierci” powinno odejść w zapomnienie. Potrzebujemy odpowiedniej ilości snu, aby pozostać żywymi i zdrowymi. Ważne jest dbanie o dobre nawyki, takie jak upewnienie się, że łóżko jest przestrzenią, do której wchodzisz tylko wtedy, gdy jesteś senny. Naszym celem jest spanie w sposób, który umożliwi nam zaliczenie wszystkich etapów snu. Dopiero wtedy obudzisz się zregenerowany i gotowy do zmierzenia się z nowym dniem.