Twój zespół jest dobrze zmotywowany? Może nawet Twoja cała firma jest pełna zapału do pracy? Świetnie! Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej zmotywowani ludzie potrzebują od czasu do czasu dodatkowego impulsu, aby poziom mobilizacji nie zaczął opadać. Jednym z najtrudniejszych elementów kierowania zespołem jest bycie uważnym i świadomym na tyle, żeby na czas zorientować się, kiedy taki impuls jest potrzebny.
Jak powiedział Zigl Ziglar „Ludzie często mówią, że motywacja nie jest trwała. Cóż, kąpiel też nie – dlatego zalecamy ją codziennie„. Oto 5 sposobów motywowania zespołu, które faktycznie zadziałały w praktyce mojej i bliskiego mi otoczenia z branży tech i kreatywnej.
Nie oszczędzaj na rozwoju pracowników
Jeśli Twój pracownik wykazuje zainteresowanie tematem, który wykracza poza jego obecną rolę, to dla Ciebie świetna okazja na dobrą inwestycję. Możesz wspierać go poprzez comiesięczne, niewielkie inwestycje finansowe, czy zakup biletów na konferencję branżową. Dzięki tego typu działaniom zyskasz zadowolonych pracowników, którzy postrzegają Ciebie, swojego lidera, jako kogoś, kto daje im możliwość wykorzystania w pełni ich potencjału. Nie muszą być to drogie szklenia, które potrafią zająć nawet kilka dni. Osobiście uwielbiam inwestować w książki, czy usługi typu Skillshare, Blinkist, czy nawet Headspace.
Spotykaj się w niezobowiązujących okolicznościach
Organizuj raz na jakiś czas spotkania, które nie są poświęcone pracy. Zaproś swój cały zespół od czasu do czasu na kawę lub nawet drinka, jeśli jest co świętować. Takie działanie może zapewnić wysoką, długoterminową motywację. To może być element kultury firmy, coś, na co Twoi pracownicy będą ciężko pracować pełni nadziei, że zdarzy się ponownie. Akcje takiego rozwiązania rosną w czasach home office i wymuszonej pracy z biura.
Napisz odręcznie liściki z podziękowaniami
Znam szefa, który pisał ręcznie kartki z podziękowaniami dla każdego pracownika w rocznicę jego pracy. To genialny sposób motywowania, który naprawdę działa. W ten sposób możesz pokazać osobiste uznanie dla pracy i zaangażowania każdego pracownika. Spróbuj napisać taką wiadomość do członków zespołu, kiedy widzisz, że ich poziom motywacji spada i obserwuj, czy sytuację udało się odwrócić. A może złóż w ten sposób życzenia urodzinowe? Jeśli nie masz możliwości dystrybucji papierowych kartek, polecam narzędzie, które ostatnio odkryłem. Nazywa się CardClean i służy do wysyłania dynamicznych i pięknych kartek wewnątrz organizacji. Na pewno znajdziesz swój własny sposób, który najlepiej sprawdzi się w Twoim zespole.
Zapewnij im dostęp do szerokiego wsparcia w zakresie well being
Wydaje się, że coraz więcej firm dostrzega konieczność kompleksowego wspierania swoich pracowników. W tym celu potrzeba czegoś więcej niż tylko pakiet opieki medycznej w klasycznej formie i karnet na siłownię. W czasach licznych zagrożeń związanych ze stresem potrzebujemy konsultacji z psychologami, dostępu do webinarów i bazy wiedzy, która umożliwi nam samopomoc. Tymczasem z danych British Polish Chamber of Commerce wynika, że w Polsce jedynie 7% pracodawców posiada strategię dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników… Wnioski nasuwają się same.
Powyższych metod używam, aby zmotywować moje zespoły, a przyznam szczerze, że zarządzam aktualnie trzema zespołami, które pracują nad oddzielnymi projektami, więc jest kogo motywować 🙂 Mam nadzieję, że moje pomysły będą dla Ciebie inspiracją i przyczynią się do zmotywowanie Twojego zespołu. Jeśli masz własne innowacyjne sposoby na efektywną motywację, koniecznie daj mi znać!