Skip to main content

Co to jest mindfulness?

Praktyka mindfulness od kilku lat zyskuje na popularności na całym świecie, także w Polsce. W świecie, który gna do przodu, chwila zatrzymania się i kontemplacji okazuje się zbawienna dla naszego zdrowia psychicznego. Mindfulness polega na rozpoznaniu, gdzie się znajdujemy w danej chwili i zanurzeniu się w niej. Mindfulness to termin, którego znaczenie możemy oddać kilkoma słowami: uważność, przytomność, trwanie w chwili obecnej z pełną uwagą. Mindfulness to praktyka, która przynosi nam umiejętność objęcia pełną świadomością tu i teraz, zauważenie naszych myśli, nazwanie pojawiających się w nas emocji, postrzeganie codzienności świeżym umysłem, zachwyt nad bieżącą chwilą.

Medytacja zwiększa Twoją uwagę i koncentrację. Medytacja mindfulness to forma medytacji, która zmusza Cię do bycia w pełni obecnym ze swoimi myślami i pozwala im przemijać bez osądzania.

Dlaczego praktykować mindfulness?

Ponieważ badania sugerują, że medytacja jest dobra dla Twojego mózgu. Oto kilka innych korzyści:

  • Zachowasz ostrość umysłu

Badania takie jak to wykazały, że u uczestników, którzy praktykowali medytację mindfulness przez zaledwie osiem tygodni, nastąpiły zmiany objętości w czterech kluczowych regionach mózgu związanych z pamięcią, empatią i samoświadomością.

  • Osiągniesz spokój

Badanie przeprowadzone przez Johns Hopkins wykazało, że medytacja może pomóc w zmniejszeniu lęku i depresji bez negatywnych skutków ubocznych.

  • Poprawisz skupienie

Badania potwierdzają, że trening medytacyjny (po zaledwie kilku tygodniach) poprawia koncentrację i pamięć.

  • Będziesz mógł się wyciszyć

Medytacja może pomóc w zasypianiu. W jaki sposób? Jeśli nie możesz spać, brak snu może przyczynić się do tego, że masz zestresowany umysł. Jeśli jesteś zestresowany, prawdopodobnie nie możesz też zasnąć. Medytacja przerywa to błędne koło i może pomóc. Dane wykazały, że osoby praktykujące medytację mindfulness śpią lepiej.

Od czego zacząć?

  1. „Oddychanie brzuchem” lub „oddychanie przeponowe”  – pomaga oddychać pełniej i umożliwia bardziej efektywne pobieranie tlenu. Usiądź lub połóż się z ugiętymi kolanami, kładąc jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą pod żebrami. Wdychaj powoli powietrze przez nos, czując, jak brzuch wypełnia się powietrzem. Zaciśnij usta i wydychaj powietrze przez usta. Wypłucz i powtórz.
  2. Skanowanie ciała to ćwiczenie medytacyjne, w którym skupiasz się na poszczególnych częściach swojego ciała. Najpierw należy się położyć i oddychać. Następnie skup się na każdej części ciała z osobna, sprawdzając, jak się czuje, jaką ma fakturę, czy nie masz pęcherza na pięcie… Skup się. Jeśli cokolwiek odkryjesz, skoncentruj się na tym, a następnie kontynuuj pracę, aż skończysz z każdą częścią ciała.
  3. Zamknij oczy i pomyśl o jakiejś kojącej scenie, wyśnionej scenerii, miejscu na świecie lub w swoim umyśle, które ma dla Ciebie osobiste znaczenie. Umieść się w tym miejscu i poczekaj… za chwilę poczujesz ulgę.

Profesjonalny trening uważności

Możesz skorzystać także z profesjonalnych kursów mindfulness.

MBSR (Redukcja Stresu Oparta na Uważności – Mindfulness-Based Stress Reduction) – ten program możesz znaleźć w niektórych szpitalach i placówkach medycznych, na uniwersytetach, w ośrodkach medytacji, ośrodkach szkoleń, doradztwa oraz rozwoju osobistego.

MBCT, czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) to rozszerzenie klasycznego MBSR. MBCT została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom depresji. Z tego rodzaju terapii powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które miały już kilka epizodów depresji, a obecnie są w stanie remisji.

W kolejnym artykule przedstawimy aplikacje i książki, które pomogą w samodzielnej praktyce mindfulness.

Dawid Pacha

Founder Pakietu Wsparcia. Pełnił role lidera zespołów ds. innowacji i stratega marketingu online. Współpracował m.in. z Metą, Microsoftem, czy Nike. Zna doskonale problemy nowoczesnych firm. Dawid rozwijał od zera kilka startupów, był także osobą zaangażowaną osoba w środowisku marketingowym, software house’owym i akademickim.