Skip to main content

Ten, kto zacznie ćwiczyć jogę już nie przestanie… A na pewno będzie do niej wracał co jakiś czas. Dlaczego? Korzyści z tej praktyki są odczuwalne niemal natychmiast i te są dostępne dla każdego. Nie ważne, w jakim jesteś wieku, jaki masz rozmiar ciała, czy jesteś silny czy słaby, gibki czy nie… Joga sprawia, że każdy z nas czuje się lepiej. Na pewno trzeba znaleźć typ jogi i nauczyciela, który będzie pasował do Ciebie i Twojego stylu życia, ale kiedy już to zrobisz, joga jest w stanie zmienić Twoje życie na lepsze.

1.  Joga sprawia, że czujesz się lepiej

To bardzo proste i dlatego tak wiele osób “uzależnia” się od jogi. Po zajęciach zawsze czujesz się lepiej. Oczywiście nie będzie tak, jeśli wybierzesz zajęcia dla zaawansowanych, gdy jesteś początkujący, to przyniesie frustrację. Wybierz zajęcia odpowiednie dla swojego poziomu.

2.  Joga zmienia Twoje ciało w silne, elastyczne i zdrowe

Oczywiście, musisz dać jej czas, żeby mogła działać, ale część ludzi zaczyna odczuwać fizyczne korzyści płynące z jogi nawet po pierwszych zajęciach. Z czasem (prawdopodobnie szybciej, niż się spodziewasz!) zwiększy się Twoja elastyczność, poprawi się poziom sprawności fizycznej, wzmocnią się mięśnie i staniesz się bardziej gibki. Będziesz mógł wykonywać figury, które wydają się niemożliwe do osiągnięcia. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie Twoje mięśnie, ścięgna i więzadła rozciągną się, umożliwiając swobodne przejście od wersji podstawowej do zaawansowanej w każdej pozycji. Co dla początkujących? Warto zacząć od hatha jogi, ponieważ jest ona podstawą większości stylów jogi.

3.  Joga pomaga wyciszyć umysł

Joga to takie wiosenne porządki w głowie: pomaga poukładać uczucia i emocje. Jest też uważana za jedną z najskuteczniejszych form odprężania. Jej praktyka pomoże Ci uwolnić ciało od nadmiaru stresu, obniżyć poziom kortyzolu.

4.  Joga poprawia koncentrację

Kiedy Twój umysł jest spokojniejszy i wolny od bałaganu, możesz łatwiej skierować energię tam, gdzie jej potrzebujesz. Joga sprawi, że przestaniesz być rozkojarzony i będziesz mógł skupić się na jednej rzeczy. Koncentrację na jednym punkcie rozwija się poprzez praktykę. Ćwiczysz swój umysł, żeby stał się świadomy i obecny. Badania wykazały, że po zajęciach jogi człowiek jest w stanie lepiej się skupić, dokładniej przetwarzać informacje, a także skuteczniej się uczyć, utrwalać i aktualizować informacje.

5.  Joga pomaga zaakceptować to, co przynosi życie

Nasze doświadczenia życiowe nie zawsze są pozytywne. Trudne rzeczy przytrafiają się nam wszystkim i czasami z ich powodu odczuwamy niemal fizyczny ból. Joga uczy, że wszystko się zmienia. Pozytywne i negatywne sytuacje w życiu przychodzą i odchodzą. Wiedząc o tym i rozumiejąc to na głębszym poziomie, łatwiej jest zaakceptować i pozostać obecnym i pozytywnym, także w trudnych chwilach.

6.  Joga odmładza organizm

Praktyka jogi sprawia, że zwiększa się ilość antyoksydantów, co podnosi zdolność organizmu do samooczyszczania i samonaprawiania. Joga obniża poziom cholesterolu, glukozy, sodu i trójglicerydów.

Badania wykazały, że dzięki jodze podnosi się poziom ATP (związków odpowiedzialnych za biosyntezę kwasów tłuszczowych), co oznacza więcej energii.

Regularne ćwiczenia jogi opóźniają procesy starzenia się chrząstki, zapobiegając złamaniom, zmniejszając ryzyko osteoporozy czy artretyzmu.

Jak pokazują badania przeprowadzone w Indiach, mineralna gęstość kości kobiet w wieku pomenopauzalnym znacząco wzrosła dzięki ćwiczeniom asan (30 badanych kobiet ćwiczyło jogę codziennie przez 1 godzinę w okresie 6 miesięcy).

7.  Joga reguluje ciśnienie

Tak, joga ma wpływ na nasze ciśnienie. Praktyka asan poprawia ukrwienie i dotlenienie wszystkich tkanek. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ciśnienia na właściwym poziomie.

Spokojny oddech w asanach pomoże utrzymać stały rytm serca, co również stabilizuje ciśnienie.

To co, widzimy się na macie?

Dawid Pacha

Odpowiedzialny za Pakiet Wsparcia w firmie Trzymsie.pl. Pełnił role lidera zespołów ds. innowacji i stratega marketingu online. Współpracował m.in. z Metą, Microsoftem, czy Nike. Zna doskonale problemy nowoczesnych firm. Dawid rozwijał od zera kilka startupów, był także osobą zaangażowaną osoba w środowisku marketingowym, software house’owym i akademickim.