Skip to main content

Każdy ma stresujące dni w pracy. Ale dla niektórych pracowników nie tylko raz na jakiś czas nadchodzi poniedziałek; zamiast tego stres jest ich codzienną rzeczywistością. Z czasem może to prowadzić do pełnego wypalenia pracownika.

Wypalenie zawodowe jest szczególnie powszechne w dynamicznym, konkurencyjnym środowisku branży technologicznej. Ale jak powszechne jest to, jakie są konsekwencje, dlaczego powinno nas to obchodzić i co mogą zrobić pracodawcy, aby odstresować swoich pracowników?

Jak powszechne jest wypalenie zawodowe?

To jest pytanie, na które Blind — aplikacja do pracy dla pracowników branży technologicznej— postanowiła odpowiedzieć poprzez ankietę wśród użytkowników.

Z aplikacji korzysta około 40 000 pracowników Microsoft, 25 000 z Amazona, 10 000 z Google, 7000 z Ubera, 6000 z Facebooka i tysiące z innych firm technologicznych. Ankieta z jednym pytaniem zawierała prostą odpowiedź tak/nie: „Czy obecnie cierpisz na wypalenie zawodowe?” Ponad połowa respondentów (dokładnie 57,16%) odpowiedziała tak. Niektóre firmy miały w ankiecie większe wypalenie niż inne. Credit Karma miał najwyższy wskaźnik, a ponad 70% pracowników stwierdziło, że zostali wypaleni. Netflix był najniższy i wynosił około 39%. Ale kiedy najlepsza firma w ankiecie nadal ma prawie 40% wypalonej siły roboczej… przemysł technologiczny może mieć spory problem.

Co powoduje wypalenie zawodowe pracowników?

Badanie przeprowadzone przez Kronos wykazało trzy najczęściej wymieniane czynniki wypalenia zawodowego: niesprawiedliwe wynagrodzenie (41%), nadmierne obciążenie pracą (32%) i zbyt dużo pracy w godzinach nadliczbowych (32%). Inne wspólne czynniki to złe zarządzanie, negatywna kultura w miejscu pracy oraz poczucie odłączenia pracowników od strategii firmy w ich rolach.

Wiele z tych czynników można kontrolować, jeśli firmy uczciwie i proaktywnie podchodzą do problemu.

Konsekwencje wypalenia

Wypalenie ma poważne skutki zarówno na poziomie mikro, jak i makro. W samych tylko wydatkach na opiekę zdrowotną stres w miejscu pracy kosztuje od 125 do 190 miliardów dolarów rocznie. Przyczynia się niestety do około 120 000 zgonów rocznie.

Stres jest również odpowiedzialny za wyższe wskaźniki rezygnacji lub zmiany pracy wśród pracowników: 95% liderów HR zgodziło się w ankiecie Kronos, że wypalenie zawodowe sabotowało utrzymanie pracowników.

Dr James Campbell Quick przeprowadził wiele badań dotyczących stresu zawodowego i wypalenia zawodowego, analizując je zarówno na poziomie indywidualnym, jak i organizacyjnym. Podkreśla, że firmy, które ignorują zdrowie psychiczne swoich pracowników, mają też konsekwencje finansowe.

„Istnieją ogromne, choć czasami trudne do obliczenia, koszty finansowe związane ze słabym zdrowiem psychicznym w pracy” – mówi Quick. „Zespół HR US Air Force w jednym magazynie logistycznym liczącym 13 000 pracowników oszacował, że udało się uniknąć kosztów na ponad 33 miliony dolarów, ponieważ dowódca zatrudnił psychologa na pełen etat”.

Dlaczego wszyscy powinniśmy dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Poza względami stricte finansowymi, dodaje Quick, istnieje składnik – moralny.  „Ludzie są z natury ważni”.

Mniej więcej jedna na pięć osób ma diagnozowany stan zdrowia psychicznego, a liczby te występują równolegle w miejscu pracy. Są źle zdiagnozowani lub nie otrzymują odpowiedniego leczenia, którego potrzebują.

Możesz znać tych pracowników, pracować z nimi lub być jednym z nich. Jest to ważna kwestia, o którą należy się troszczyć, ponieważ efekty domina są szerokie.

I na pewno warto o to zadbać również na poziomie instytucjonalnym. Psycholog biznesu i psychoterapeuta, dr Douglas Labier, poświęcił dziesięciolecia na badanie związku między pracą ludzi, a ich zdrowiem psychicznym oraz osobistą pracę z osobami dotkniętymi chorobą.

„Dlaczego ważne jest, aby firmy dbały o zdrowie psychiczne pracowników?” pyta Labier. „To tak, jakby uprawiać ogródek warzywny, a następnie pytać, dlaczego ważne jest zapewnienie wody i odpowiedniego światła słonecznego. Firma ma na celu produktywność, rentowność i zrównoważony rozwój, a zdrowie psychiczne pracowników ma kluczowe znaczenie”.

Co firmy mogą zrobić, aby zmniejszyć stres w miejscu pracy?

Istnieje kilka kroków, które firmy mogą podjąć, aby zmniejszyć wpływ wypalenia zawodowego na swoich pracowników. Wszystko zaczyna się od ustalenia, jakie są najczęstsze źródła wypalenia dla własnych pracowników, ponieważ każda firma jest inna. Stamtąd mogą realizować następujące strategie.

„Wypalenie pracowników jest realne i wszyscy są narażeni na ten problem” – mówi Quick. „Najlepsza jest wczesna interwencja, więc gdy pracownicy dotrą do żółtej strefy wypalenia, jest to czas na skierowanie, a może odrzucenie presji wywieranej na nich i presji, którą sami generują”.

Stwórz środowisko pracy, w którym pracownicy czują się wysłuchani, wzmocnieni i docenieni na co dzień. Labier sugeruje, że zaczyna się to od kultury zarządzania: „Wyklucz toksycznych, aroganckich i narcystycznych szefów. Promuj współpracę, wspieraj naukę i rozwój, sprawiedliwy system wynagradzania, przejrzystość, promowanie różnorodności itp.”

Podkreśl inicjatywy dotyczące dobrego samopoczucia, które koncentrują się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Dobry plan opieki zdrowotnej czy karty sportowe to dobre przykłady. Pracodawcy mogą również płacić za aplikacje do medytacji lub sesje dla pracowników i zapewniać ciche pokoje, w których pracownicy mogą wykonać reset psychiczny.

Zaoferuj elastyczne środowisko pracy: na przykład pozwól pracownikom wybierać własne godziny pracy, w razie potrzeby pracować z domu i regularnie brać wolne. „Upewnij się, że ludzie mają czas wolny, wytchnienie od pracy i wsparcie emocjonalne w pracy” – mówi Quick. „Wypalenie jest wynikiem zbyt długiej pracy lub wysiłku i/lub zbyt dużego wysiłku i wydatku energetycznego”.

Zachęcaj do działań niezwiązanych z pracą. „Najlepiej zapobiegać wypaleniu, gdy ludzie mają rzeczy, które ich ekscytują, dodają im energii i przynoszą odnowienie… cokolwiek to jest”. „Zachęcaj pracowników do podejmowania zainteresowań i działań niezwiązanych z pracą, które zapewniają równowagę i alternatywne źródła odnowy”.

Zapewnij dostęp do zasobów doradczych, zarówno osobiście, jak i online. Programy terapii online, takie jak Pakiet Wsparcia eliminują największe bariery w terapii, czyli dostęp, wygodę i piętno.

Rozwiązując stres i wypalenie pracowników organizacje mogą poprawić się na poziomie finansowym, operacyjnym, a przede wszystkim ludzkim. „Firmy, które oferują różne opcje opieki psychologicznej, inwestują w swoją siłę roboczą” podsumowuje Hamilton. „Dywidendy są wypłacane w formie wyższej retencji, niższych całkowitych kosztów medycznych i bardziej wydajnej siły roboczej”.

Dawid Pacha

Odpowiedzialny za Pakiet Wsparcia w firmie Trzymsie.pl. Pełnił role lidera zespołów ds. innowacji i stratega marketingu online. Współpracował m.in. z Metą, Microsoftem, czy Nike. Zna doskonale problemy nowoczesnych firm. Dawid rozwijał od zera kilka startupów, był także osobą zaangażowaną osoba w środowisku marketingowym, software house’owym i akademickim.