Skip to main content

Jak oni pracują: czterodniowy tydzień pracy

Wszyscy chcielibyśmy pracować mniej, prawda? Nasi rodzice na etacie pracowali przez długi czas aż 6 dni w tygodniu. W artykule z Kuryera Codziennego, który ukazał się 100 lat temu, przewidywano, że w 2022 roku będziemy pracować 2 godziny dziennie. Do takiego scenariusza mamy daleko, ale niektóre firmy wdrażają testowo albo na stałe 4-dniowy tydzień pracy… Czy warto?

Idea 4-dniowego tygodnia pracy nie jest nowa. Ruch na rzecz skrócenia tygodnia pracy powstał już w latach 70. ubiegłego wiekxu, ale od 2021 roku stał się ponownie gorącym tematem. Covid-19 sprawił, że życie większości pracowników z branż tech i kreatywnych uległo przewartościowaniu. Liderzy firm zaczęli zastanawiać się nad przyszłością. W obliczu pandemii, która na zawsze zmieniła nasze wyobrażenia o konieczności połączenia pracy z biurem, jesteśmy gotowi zweryfikować nasze wyobrażenia o standardowym harmonogramie pracy.

Okazuje się, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy ma wiele korzyści zarówno dla pracowników, pracodawców, jak i dla środowiska. Czterodniowy tydzień pracy dla pracowników biurowych to prawdziwa definicja partnerstwa Win-Win.

Jakie są korzyści z czterodniowego tygodnia pracy?

  • Lepszy work life balance 
  • Większa efektywność w pracy
  • Większa ilość chętnych w rekrutacji i zatrzymanie dobrych pracowników
  • Korzyści dla środowiska

Lepszy work life balance

Przez wiele lat wierzyliśmy, że praca to poświęcenie i pełne oddanie. Ale już wiemy, że wcale nie musi ona odbywać się kosztem życia osobistego. Jeśli chcesz uniknąć szybkiego wypalenia zawodowego swoich pracowników (albo swojego) powinieneś dbać o zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ludzie wykonują swoją pracę najlepiej, kiedy są wspierani, szanowani i wypoczęci. Obarczanie ich coraz większą liczbą obowiązków, które muszą dołożyć do i tak już napiętego harmonogram jest najszybszym przepisem na wypalenie się Twoich pracowników.

Dając swojej załodze jeden dodatkowy dzień w tygodniu, możesz pokazać, że jesteś im oddany i dostrzegasz ich potrzeby. Perpetual Guardian, firma z Nowej Zelandii, odkryła, że pracownicy zgłosili poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym o 24% po przejściu na czterodniowy tydzień pracy w 2018 roku.

Pracownicy zapytani o to, co zrobiliby z dodatkowym dniem wolnym w każdym tygodniu, odpowiadają, że chcieliby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, uczyć się, ćwiczyć i spędzać czas na świeżym powietrzu. Dodatkowy dzień na inwestowanie w siebie może sprawić, że Twoi pracownicy będą szczęśliwsi.

Większa efektywność w pracy

Bolt postanowił wypróbować czterodniowy tydzień pracy w ramach eksperymentu, stawiając hipotezę, że mniejsza liczba godzin pracy finalnie będzie oznaczała więcej osiągnięć. Założyciel i CEO Ryan Breslow podzielił się swoimi przemyśleniami na temat czterodniowego tygodnia pracy na stronie internetowej firmy:

“To, co wielu z nas wie, ale być może trudno nam to przyznać: praca jest w stanie wypełnić każdą przestrzeń, którą jej damy. Założę się, że pracując od poniedziałku do czwartku, staniemy się znacznie bardziej wydajni. Ograniczymy nadmiar spotkań, nie będziemy wysyłać niepotrzebnych wiadomości. Ponieważ będziemy mieli mniej czasu, wykonamy więcej konkretnej pracy”.

Dane potwierdzają jego przypuszczenia. Japoński oddział Microsoftu podał, że podczas testów czterodniowy tydzień pracy zwiększył produktywność o 40%. Przejście na czterodniowy tydzień pracy może również przyczynić się do zmniejszenia „presenteeism”, czyli zjawiska określanego mianem „performative labour”, kiedy pracownicy są obecni w pracy, ale nie są w niej wydajni.

Odejście od koncepcji, zgodnie z którą pracę mierzy się czasem spędzonym przy biurku (nazywanym zarządzaniem „bums on seats”) i przejście do nagradzania za konkretne wyniki jest pierwszym krokiem w ewolucji kultury wspierającej. 

Większa ilość chętnych w rekrutacji i zatrzymanie dobrych pracowników

Wiele firm technologicznych decyduje się na pracę zdalną i zatrudnia pracowników z całego kraju, kontynentu, a nawet na świata. To sprawia, że pracownicy mają bardzo duży wybór, jeśli chodzi o wybór kolejnej pracy. Z tego powodu firmy muszą znaleźć nowe sposoby, aby być konkurencyjne na rynku i atrakcyjne dla nowych pracowników.

Wynagrodzenie przestało być głównym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy. Oczywiście konkurencyjne i sprawiedliwe wynagrodzenie jest nadal ważne. Ale pełen “pakiet decyzyjny: obejmuje czynniki takie jak:

  • wynagrodzenie, 
  • opiekę zdrowotną, 
  • pakiet pomagający zadbać o dobrostan psychiczny, 
  • udogodnienia biurowe, 
  • ilość godzin, jaką pracownicy muszą przepracować.

Możliwość zaoferowania czterodniowego tygodnia pracy może dać Ci przewagę konkurencyjną, gdy chcesz pozyskać najbardziej utalentowanych pracowników. Amerykańska sieć burgerów Shake Shack skróciła tydzień pracy menedżerów w niektórych sklepach w USA i odkryła, że wskaźniki rekrutacji polepszyły się, zwłaszcza wśród kobiet.

Elastyczne warunki pracy mogą być także czynnikiem decydującym o zatrzymaniu pracowników. Poza pracownikami, którzy szukają dobrego work life balance, elastyczne i skrócone harmonogramy pracy są ważne dla rodziców, opiekunów, osób doświadczających trudności psychicznych. 

Korzyści dla środowiska

Ograniczenie dojazdów do pracy, nawet o jeden dzień w tygodniu, może drastycznie pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. W raporcie z 2021 roku oszacowano, że gdyby cała Wielka Brytania przeszła na 4-dniowy tydzień pracy, mogłaby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 21,3% rocznie. Ten sam raport pokazuje, że skrócenie tygodnia pracy może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, a także poprawić emisję dwutlenku węgla w gospodarstwach domowych. Okazuje się, że jeśli pracownicy dostają dodatkowy dzień wolny, mają tendencję do wybierania aktywności związanych z niską emisją dwutlenku węgla, takich jak czytanie, gotowanie w domu lub spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Ma to pozytywny wpływ na całe społeczeństwo, ponieważ ludzie wykorzystują dodatkowy dzień na działania takie jak wolontariat, ogrodnictwo oraz inwestowanie w edukację osobistą i rozwój hobby.

Czy czterodniowy tydzień pracy to nasza przyszłość?

Wydaje się wysoce prawdopodobne, że jakaś forma zredukowanego, elastycznego lub skompresowanego harmonogramu pracy jest tym, co czeka nas wszystkich.  Dzięki postępowym i odważnym firmom takimi jak Bolt i Shake Shack, które wdrożyły 4-dniowe tygodnie pracy, widzimy, że przynoszą one dobre rezultaty. Działania, które są najlepsze dla Twoich pracowników, są również najlepsze dla Twojej firmy, a czterodniowy tydzień pracy jest tym, dla większości pracowników jest rozwiązaniem bardzo pożądanym. 

Dawid Pacha

Founder Pakietu Wsparcia. Pełnił role lidera zespołów ds. innowacji i stratega marketingu online. Współpracował m.in. z Metą, Microsoftem, czy Nike. Zna doskonale problemy nowoczesnych firm. Dawid rozwijał od zera kilka startupów, był także osobą zaangażowaną osoba w środowisku marketingowym, software house’owym i akademickim.