Skip to main content

Moda na dbanie o swój dobrostan psychiczny wdarła się także do świata social mediów. To pozytywne zjawisko: im więcej osób przypomina nam, żebyśmy dbali o siebie, tym większa jest szansa, że skorzystamy z tej rady. Warto jednak być sceptycznym wobec porad zdrowotnych, którymi influencerzy dzielą się na swoich profilach. Wiele z nich nie ma żadnego poparcia naukowego (np. przyjmowanie niektórych suplementów). Jest jednak rada, która ostatnio stała się popularna i która rzeczywiście pochodzi z podręcznika napisanego przez psychologa. Chodzi o trend polegający na zanurzaniu twarzy w lodowatej wodzie lub przykładaniu lodu do klatki piersiowej/ twarzy w celu łagodzenia niepokoju. Chodzi o “Vagus Nerve Icing” czyli oblodzenie nerwu błędnego, najdłuższego nerwu czaszkowego w naszym ciele.

Na portalu The Skimm można znaleźć wywiad z psycholożką kliniczną, dr Jenny Taitz. To autorka książki “Jak być singlem i być szczęśliwym” specjalizująca się w leczeniu depresji, lęków i terapii poznawczo-behawioralnej. Oblodzenie nerwu błędnego jest częścią techniki, którą ona i inni psychologowie od lat zalecają pacjentom cierpiącym na schorzenia psychiczne.

Jak działa Vagus Nerve Icing?

Przypomnij sobie, w jaki sposób reaguje twoje ciało, kiedy wskakujesz do zimnego basenu lub do lodowatej kąpieli. To doświadczenie jest odświeżające i zaskakujące. Reakcja ta nazywana jest “dive response” i działa niczym twardy reset dla umysłu i ciała. Polega na odwróceniu uwagi umysłu od tego, czym się stresujemy. Krew przepływa z narządów nieistotnych do istotnych, takich jak mózg i serce, a tętno spowalnia. Dr Taitz twierdzi, że takie zmiany fizjologiczne mogą skutecznie pomóc poczuć się spokojniej.

Jeśli nie masz możliwości zanurzenia się w Bałtyku w środku dnia, możesz wywołać ten sam efekt, ochładzając nerw błędny. Nerw błędny łączy mózg z kilkoma częściami ciała i jest zaangażowany w funkcje ciała takie jak oddychanie, aktywność układu krążenia czy trawienie.

Jak stymulować nerw błędny?

Dr Taitz zaleca zanurzanie twarzy w wodzie z lodem. Tak jak robią to influencerzy na TikToku. Potrzebujesz jedynie lodu (lub paczki mrożonych warzyw) i wody. Umieść oba składniki w dużej misce i ustaw minutnik na 15-30 sekund. Wstrzymaj oddech, zanurkuj i trzymaj głowę zanurzoną w misce, dopóki nie włączy się alarm. Poziom stresu powinien opaść.

Doktor Taitz zauważa, że najważniejszym wnioskiem z tego ćwiczenia jest fakt, że w zasięgu ręki są rzeczy, które mogą ci pomóc się zresetować. Droga do lepszego samopoczucia wiedzie poprzez przyjmowanie nieprzyjemnych doznań, a nie uciekanie w drugą stronę.

Czy Vagus Nerve Icing może zaszkodzić?

Dr Taitz twierdzi, że niektórzy powinni unikać oblodzenia nerwu błędnego, np. osoby podatne na migreny lub cierpiące na choroby serca – stymulacja nerwu błędnego może negatywnie wpływać na obie te dolegliwości. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz spróbować tej techniki, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli nie widzisz przeciwskazań, możesz również rozważyć przeprowadzenie pełnej serii terapii TIPP. Jest to specyficzna technika przeciwlękowa stosowana w ramach dialektycznej terapii behawioralnej, którą dr Taitz zaleca swoim klientom. Włożenie głowy do lodowatej wody jest jednym ze sposobów na zrobienie pierwszego kroku.

TIPP

  • Temperatura: włóż głowę do miski z zimną wodą i lodem.
  • Intensywne ćwiczenie: przez co najmniej 60 sekund wykonuj aktywności w stylu burpees lub jumping jacks.
  • Tempo oddychania: wdech nosem przez 4 sekundy, wydech ustami przez około 6 sekund. Oddychaj w ten sposób przez minutę lub dwie.
  • Progresywne rozluźnianie mięśni: napinaj i rozluźniaj kolejne części ciała przez około 5 sekund. Zacznij od góry – np. od czoła, ust i szyi.

Pamiętaj jednak, że TIPP to nie jest lekarstwo na wszystko. To tylko sposób na produktywną rekalibrację.

Okazuje się, że nawet na TokToku można znaleźć skuteczne sposoby na radzenie sobie ze stresem. Oblodzenie nerwu błędnego jest prawdziwą techniką przeciwlękowej, którą psychologowie i terapeuci stosują już od jakiegoś czasu. Zanurzanie głowy w lodowatej wodzie może być skutecznym sposobem na obniżenie tętna i przekierowanie przepływu krwi. Możesz poczuć się lepiej w szybkim czasie i  z wykorzystaniem rzeczy, które bez problemu znajdziesz w domu.

Dawid Pacha

Odpowiedzialny za Pakiet Wsparcia w firmie Trzymsie.pl. Pełnił role lidera zespołów ds. innowacji i stratega marketingu online. Współpracował m.in. z Metą, Microsoftem, czy Nike. Zna doskonale problemy nowoczesnych firm. Dawid rozwijał od zera kilka startupów, był także osobą zaangażowaną osoba w środowisku marketingowym, software house’owym i akademickim.