Skip to main content

Nikt z nas nie jest tabula rasa. Jesteśmy zaprogramowani tak, żeby funkcjonować w społeczeństwie: budować więzi i angażować się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Celem naszych zautomatyzowanych reakcji jest bezpieczeństwo i efektywność. Jeśli sposób, w który zazwyczaj postępujesz wydaje Ci się hamulcem Twojego rozwoju czy poczucia szczęścia – możesz i powinieneś go zmienić.

Proces zmiany opisuje w swojej książce Alexandrea Day, terapeutka adaptacyjna i technolożka wizualna. Jej teoria, że ludzie są zaprogramowanymi komputerami, które można przeprogramować, jest wyłożona w książce „“Meta-Brain, Reprogramming the Unconscious for Self-Directed Living. Proces przeprogramowywania percepcji uwalnia nas od ograniczających przekonań i toruje drogę do zmiany zachowań, osiągania doskonałych wyników oraz zdrowia i rozwoju.

Zacznijmy od początku. Skąd się bierze nasze programowanie mentalne? Jest wynikiem kilku czynników: tego, w jakiej rodzinie się urodziliśmy, jak, gdzie i kiedy byliśmy wychowywani oraz wszystkich doświadczeń życiowych.

Jak możemy przejąć kontrolę nad swoim życiem i przestać ulegać zaprogramowaniu?

Pierwszym krokiem do samodzielności jest świadomość negatywnych komunikatów, które są zapisane w naszych głowach. Świadomość ta wynika z chęci poznania prawdy o samym sobie. Podstawowymi narzędziami niezbędnymi do poznania są mindfulness, medytacja i baczne zwracanie uwagi na myśli, które pojawiają się w trakcie życia codziennego czy pracy. Kiedy podczas rozmowy z szefem pojawia się myśl: „chciałbym, żeby dostrzegł moje prawdziwe ja”, zanotuj ją, a po pracy zadaj sobie pytanie, dlaczego czujesz się niewidzialny. Zastanów się nad podobnymi doświadczeniami z przeszłości i zastanów się, dlaczego ta sytuacja się powtarza. Być może odpowiedź znajdziesz w doświadczeniach z dzieciństwa z rodzicami, którzy nie mieli dla Ciebie czasu, bo pracowali albo byli emocjonalnie niedostępni.

Kolejnym krokiem jest zmiana wyobrażeń o samym sobie (oczywiście tych, które Ci nie odpowiadają). Możesz wykorzystać moc afirmacji. Najpierw przeprogramuj to, w co wierzyłeś, powtarzając sobie: „nie czuję już, że jestem niewidzialny”. Następnie zaprogramuj nowe przekonanie: “czuję, że inni widzą, jaki naprawdę jestem”. Powtarzaj to codziennie przez 3 tygodnie. Przyjmuje się, że potrzeba 3 tygodni, aby zmienić nasze nawyki.

Według Alexandrea’y Day świat stoi u progu możliwości zmieniania naszych umysłów tak, aby były zgodne z tym, w co chcemy wierzyć, a nie z tym, na co nas wcześniej zaprogramowano. Autorka przekonuje, że każdy z nas ma do dodania swoją niepowtarzalną cegiełkę do otaczającego świata. Jest to nasz skarb, który jesteśmy w stanie oddać pod warunkiem, że sami go odnajdziemy. Ludzie od zawsze pragnęli się doskonalić i przekraczać ograniczenia. Do tej pory tylko nielicznym udało się zrealizować swoje marzenia. Tym, którzy nie byli ograniczeni przez swoje programowanie, bo zostali zaprogramowani na sukces. Tę umiejętność możesz jednak zacząć ćwiczyć na co dzień, aby łatwiej było Ci osiągnąć sukces zawodowy i spokój w życiu osobistym.

Dawid Pacha

Founder Pakietu Wsparcia. Pełnił role lidera zespołów ds. innowacji i stratega marketingu online. Współpracował m.in. z Metą, Microsoftem, czy Nike. Zna doskonale problemy nowoczesnych firm. Dawid rozwijał od zera kilka startupów, był także osobą zaangażowaną osoba w środowisku marketingowym, software house’owym i akademickim.